Praca zdalna – jak pracować z domu
Praca w biurze zawsze odbywała się według pewnych zasad, których praca zdalna nie posiada. Nie wiadomo do kiedy praca online będzie obowiązywać, możliwe, że wiele biur zdecyduje się na taki schemat pracy na stałe. Jak zorganizować pracę zdalną, kiedy w biurze mieliśmy pewne zachowania i przyzwyczajenia już zakodowane. W domu dużo trudniej o zachowanie rygoru i skupienie się na wykonywaniu zadań. Poniżej kilka porad jak zorganizować pracę zdalną.
Planner dni
Pracę rozpocznij od wyznaczenia sobie zadań na nadchodzące dni, tygodnie i miesiąc. Zaczynając, ustal swój cel na najbliższy miesiąc. Rozpisz wszystko, co chcesz osiągnąć przez ten czas. Następnie rozpisz to na konkretne tygodnie i z tygodni na dni. Dzięki planowaniu unikniesz nieporządku, pracy na ostatnią chwilę, pominięcia zadań czy całodziennego obijania się, ze względu na brak pomysłu na konkretny dzień. Praca zdalna rządzi się swoimi prawami. Bardzo często dostajemy wolną rękę co do czasu pracy. Do wykonania mamy konkretne zadanie w ustalonym czasie, a o której godzinie i w jakie dni poświecimy temu czas, zależy od nas. Warto sprawdzić naszą produktywność w różnych godzinach, ponieważ może się okazać, że pracę, jaką wykonujemy rano 5 godzin, wieczorem wykonamy w 3.
Wyznaczenie miejsca pracy zdalnej
Miejsce pracy zdalnej powinno być odizolowane od innych mieszkańców, jeśli uda się zagospodarować pomieszczenie specjalnie na domowe biuro to duży sukces. Jeśli takiej opcji nie ma, to korzystamy z tego, co mamy. Przyjazny kąt, tylko dla Ciebie.
Przygotowanie się do pracy online
Jak zorganizować pracę zdalną? Oczywiście nie musisz czuć się zobowiązany do eleganckiego ubioru, układania włosów czy makijażu. Jeśli odpowiada Ci praca w piżamie, a Twoja moc i chęć do pracy nie spada wprost proporcjonalnie do stanu, w jakim jesteś to dobrze, pracuj tak dalej. Wiele osób jednak nie potrafi się przestawić na takie standardy, tracą mobilizację, nie potrafią się skupić. Zalecamy wtedy przygotowanie do domowego biura jak do wyjścia do firmy. Czujemy wtedy się lepiej i mentalnie jesteśmy nastawieni na wykonywanie zadań jak zawsze. Przed przystąpieniem do pracy warto wyciszyć powiadomienia, zaparzyć kubek herbaty, puścić ulubioną muzykę bądź pozostać w ciszy w celu idealnego skupienia. Zapewnienie komfortu skutkuje wysoką jakością pracy.
Praca zdalna i komunikacja
W zależności czy pracujesz w korporacji, czy prowadzisz swoją firmę i rozmawiasz z klientami. Wiele spotkań odbywa się w internecie. Często okazuje się, że planowane wcześniej spotkania mieszczą się w wiadomości e-mail. Jest to idealne rozwiązanie do komunikacji z klientami. Wszystko zostaje „na papierze”, oszczędzamy czas i nie narażamy siebie i bliskich podczas pandemii. Jeśli masz problem z pisaniem maili to zapraszamy do wpisu o tym jakich zasad przestrzegać podczas mailingu. W przypadku dużej korporacji warto wyznaczyć jeden komunikator dla całej firmy taki jak, np. Google Hangouts. Dzięki takiemu rozwiązaniu niezależnie czego potrzebujemy, w jednym miejscu znajdziemy każdego pracownika firmy.

Kreatywność i rozwój, a praca zdalna
Jeśli częścią Twojej pracy online jest kreatywność, musisz tworzyć nowości i wdrażać je sukcesywnie w życie, nie bój się poświęcić godziny czy dwóch na inspirację. Słuchanie podcastów, darmowe szkolenia online, czytanie blogów. Warto poświecić chwilę na odświeżenie głowy.
Work – life balance
Dla wielu osób praca zdalna jest nie lada wyzwaniem. Ciężko podzielić czas w ciągu dnia i wyznaczyć konkretnie, która część jest zarezerwowana na pracę, a która na odpoczynek. Warto jednak pamiętać, że zarówno jedna, jak i druga część dnia jest ważna. Dużym ułatwieniem będzie odpowiednio zbilansowany plan dnia z punktu pierwszego. Dzięki rozpisaniu pracy na konkretne dni możemy zachować porządek w swoim życiu. Zadania rozpisujemy ze świadomością, ile mniej więcej czasu musimy na nie poświęcić. Unikamy przepracowania, przez co moglibyśmy się wypalić zawodowo i nadmiernego leniuchowania czy zajmowania się wszystkim tylko nie pracą.
Czy Ty masz jakieś pomysły jak sprawić, by praca zdalna była bardziej produktywna?
Brak komentarzy